W ostatnim czasie pogoda ewidentnie nas nie rozpieszcza: zamiast wakacyjnego słońca mamy nieprzerwane strugi deszczu. Najgorzej (może poza osobami, które wybrały sobie właśnie ten czas, by spędzić upragniony urlop) cierpią na tym nasze dzieci. W okresie wolnym od szkolnego obowiązku, chciałyby spędzać jak najwięcej czasu na zabawie poza domem. Kiedy jednak nie ma innego wyjścia i trzeba grzecznie posiedzieć w pokoju, są dla nich lepsze opcje niż komputer;) Ekologiczne opcje!
Inspiracją dla tego wpisu był projekt Shella Thomasa. Ten australijski projektant stworzył naprawdę uroczą zabawkę, wykonaną w 100% procentach z tektury pochodzącej z recyklingu. Reggie the Eco Rocker jest poważną konkurencją dla drewnianych koników na biegunach. Wysyłany jest w płaskich paczkach, a Twoje dziecko może go przyozdobić wg własnego widzimisię 🙂 Świetnie się wpisuje w coraz bardziej popularny nurt zabawek ekologicznych.
Ekologiczna zabawka to taka, która: a) powstała z surowców odnawialnych i/lub pochodzących z recyklingu (oraz jest biodegradowalna/nadaje się do recyklingu); b) została wyprodukowana z poszanowaniem środowiska oraz pracy ludzkich rąk; c) jest dla dziecka całkowicie bezpieczna; d) pełni nie tylko funkcję ludyczną, ale również edukacyjną. Bawiąc, sprzyja rozwojowi dziecka, w tym rozwija jego zainteresowanie tematem natury i szacunek do niej.
Idealnie by było, gdyby każda zabawka, którą dajemy dziecku spełniała wszystkie powyższe kryteria. W praktyce nie zawsze „się da” (przy czym punkt „c” jest oczywiście obowiązkowy), niemniej wybór pro-ekologicznych, a jednocześnie bezpiecznych zabawek jest coraz większy (choć niekoniecznie dostępny w najbliższym sklepie z zabawkami), co z pewnością ucieszy eko-świadomych rodziców.
Także na polskim rynku istnieje coraz więcej sklepów i firm oferujących ekologiczne zabawki. W ostatnich latach na ich tle wybiła się pracownia Trzy Myszy, założona przez rodziców Hani i Stasia.
„Wszystko zaczęło się od naszych dzieci. Budowaliśmy im domki i samochody z tektury, które zajmowały nam całe mieszkanie. Dzieci po nich mazały kredkami, tworząc swój własny świat. Nasze wspólne pomysły były coraz ciekawsze, pudła po przeprowadzce przestały wystarczać. Postanowiliśmy rozejrzeć się za porządną tekturą – ta z pudełek szybko się niszczyła. Okazało się, że można ją kupić, tylko trzeba zamówić dużo. Bardzo dużo… No i zamówiliśmy. Starczy dla wszystkich!”
Zabawki zostawiają duże pole do popisu dla wyobraźni dzieci. Możecie je pooglądać na stronie https://trzymyszy.pl/
Jeżeli zdecydujecie się właśnie na wybór ekologicznej zabawki dla swojego dziecka, sprawdźcie czy ma konieczne certyfikaty:
Certyfikat CE
Zabawki sprzedawane na rynku europejskim muszą być oznaczone symbolem CE. Nawet jeśli produkt posiada taki znak jakości, to i tak należy pozostać czujnym. Bowiem certyfikat ten umieszczają producenci, a nie instytucje kontrolujące jakość. Najlepiej poszukać na zabawkach oznaczeń Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka czy Państwowego Zakładu Higieny które mówią o tym, że produkty zostały przetestowane przez specjalistów potwierdzających ich bezpieczeństwo.
Certyfikat PEFC
Kupując zabawki z ekologicznym certyfikatem PEFC wspierasz odpowiedzialną gospodarkę leśną. Wiesz, że Twoje zakupy nie przyczyniają się do niszczenia drzew i nie wspierają przedsiębiorstw łamiących prawa człowieka.
Certyfikat FSC
Ekologiczne zabawki oznaczone FSC zostały zrobione a materiałów, które pochodzą z lasów spełniających Zasady Dobrej Gospodarki Leśnej. Dzięki systemowi oznakowania łatwiej odróżnić produkty (najczęściej drewniane), które powstały w ramach odpowiedzialnego leśnictwa.