W sytuacji, kiedy potrzebujemy, lub, po prostu, zawsze marzyliśmy o pokoju na poddaszu nie należy się poddawać – nie ma przedsięwzięć niemożliwych (są tylko bardzo kłopotliwe 😉 Przede wszystkim warto jednak na początek ocenić realne koszty adaptacji poddasza w stosunku do planowanego efektu. Być może okaże się, że będzie wymagało ono zbyt wiele nakładów finansowych.Następnie trzeba sprawdzić, czy warunki planu miejscowego zezwalają na wprowadzenie dodatkowej kondygnacji. Chociaż w przypadku adaptacji poddasza na cele mieszkalne nie jest potrzebne zezwolenie na budowę, a jedynie zgłoszenie o zmianie sposobu użytkowania, warto zlecić taki rodzaj pracy uprawnionej osobie, która będzie mogła rozwiązać wszystkie kłopotliwe aspekty. Taka osoba będzie musiała pamiętać nie tylko o wygodnym układzie funkcjonalnym pomieszczeń, ale przede wszystkim wziąć pod uwagę stan techniczny budynku oraz konstrukcję. Może się okazać, że np.; elementy stropu są naruszone, lub że istniejące fundamenty nie będą w stanie przenieść dodatkowego obciążenia.
Kolejną rzeczą do pokonania są schody. Trzeba znaleźć miejsce, w którym będą usytuowane, gdzie nie naruszą konstrukcji, a jednocześnie nie zajmą dużo miejsca. Dobrym miejscem może być np.: ściana szczytowa, a schody umiejscowione między belkami stropu. Można także zaplanować schody kręcone, które zabierają najmniej miejsca.
Następnym elementem jest zapewnienie właściwej izolacji poddasza – zarówno termicznej, przeciwwilgociowej, jak i akustycznej. Trzeba także doprowadzić niezbędne instalacje: elektryczną, grzewczą, a także wodno – kanalizacyjną, jeśli planujemy na poddaszu łazienkę czy kuchnię. Pomieszczeniom takim trzeba także zapewnić wentylację grawitacyjną lub mechaniczną. W przypadku adaptacji poddasza nieużytkowego trzeba także zapewnić odpowiednie oświetlenie pomieszczeń np.: przez wykonanie okien połaciowych lub lukarn, co może wiązać się ze znaczną zmianą konstrukcji dachu.
Jak widać, adaptacja nieużytkowego poddasza na mieszkalne wymaga rozwiązania wielu istotnych kwestii, od których zależy zarówno bezpieczeństwo, jak i wygoda użytkowania.
Nie jest to jednak niemożliwe, a ci którzy przebrną przez cały proces adaptacji mogą potem korzystać z dodatkowej powierzchni, często wyróżniającej się wyjątkowym stylem i ciekawą aranżacją.
Ci, którzy dopiero zaczynają budowę, mogą ułatwić sobie sprawę i skorzystać z już gotowego, przygotowanego projektu 🙂