Modernizmem możemy nazwać prądy w architekturze światowej, które rozwijały się w latach ok. 1918-1975. Architekci modernistyczni zakładali całkowite odejście od wszelkich znanych dotychczas stylów. Architektura ta opierała się w założeniu na nowej metodzie twórczej, wywodzącej formę, funkcję i konstrukcję danego budynku, niemal wyłącznie z istniejących, danych uwarunkowań materialnych.
Wg modernistów budynek miał być dziełem abstrakcyjnym. Modernizm miał także w swoich założeniach służyć ludziom i zapewnić im godziwe warunki życia, w zgodzie z przyrodą..We współczesnej architekturze nadal chętnie wykorzystuje się motywy modernistyczne, które wpisują się idealnie w XXI wiek. Ale po czym poznać, że coś jest modernizmem, a coś nie? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytanie. Oto typowe, najważniejsze cechy modernizmu:
FORMA – budynki modernistyczne są przede wszystkim lekkimi bryłami. Ściany są w nich kurtynowe. Architekci modernistyczni unikali symetrii – dzieje się tak do dziś. Powierzchnie elewacji mają
być duże, jednolite i płaskie. Stawia się na kolory białe lub pastelowe. Unika się jaskrawych i mocnych barw. Kształty budynków są różne – panowała w tej kwestii dowolność. Budynek miał odzwierciedlać duszę projektanta. Nie zapominano przy tym o funkcjonalności.
MINIMALIZM – występował zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Modernizm zaadaptował prostotę, i unikał jakichkolwiek komplikacji. Przy czym, forma mimo tego, że jest prosta ma być też wyrafinowana. Pozornie surowe kształty kryją w sobie dużo finezji i wyczucia smaku.
SZEROKIE OKNA – mają wpuszczać dużo światła i nasłoneczniać pokoje. W modernizmie okna są często zlicowane z elewacją. Okna mają być ekologiczne, nie niszczące przyrody. Mogą być też okrągłe, bądź przybierać inne, abstrakcyjne kształty. Wyglądają wtedy bardzo nowocześnie – modernistycznie.
PŁASKI DACH – modernizm chciał współistnieć na równej stopie z naturą. Dlatego też architekci wykorzystywali i wykorzystują dachy, jako przestrzeń, gdzie można np. zaprojektować taras pełen roślinności, albo „mini park. Zrezygnowano ze szpiczastych dachów. Płaski kształt jest demonstracją nowoczesności i techniki.
Elementy modernizmu wykorzystywane są do dnia dzisiejszego. Na jego modlę projektuje się całe budynki, ale i pojedyncze pokoje, czy łazienki. Na pewno warto znać ten kierunek w architekturze. Jest on niezwykle inspirujący i odporny na upływa czasu.