Podwyżki cen energii, a tym samym wzrost kosztów ogrzewania naturalnie zaowocowały większym zainteresowaniem nowoczesnymi technologiami, które pozwalają zmniejszyć wydatki na utrzymanie domu.
Dziś na etapie wyboru projektu jedną z najbardziej istotnych kwestii jest status energetyczny budynku. Odpowiedzią na rosnące wymagania inwestorów, którzy pod pojęciem funkcjonalności rozumieją także zmniejszone zapotrzebowanie na energię oraz minimalizację kosztów są domy energooszczędne.
Budownictwo energooszczędne charakteryzuje się wysoką izolacyjnością cieplną, co prowadzi do zmniejszenia zużycia energii podczas eksploatacji budynków (ogrzewanie, oświetlenie, praca urządzeń gospodarstwa domowego), a to w widoczny sposób przekłada się na minimalizację kosztów ich utrzymania. Ponadto należy podkreślić, że domy energooszczędne są nie tylko oszczędne, ale i ekologiczne, ponieważ nie stanowią źródła emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Idea domów energooszczędnych nie miała by sensu, gdyby nie ich opłacalność. Co prawda samo wybudowanie domu w nowoczesnej technologii jest droższe od 4-7% (domu pasywnego o 36%) niż w technologii tradycyjnej, jednak musimy pamiętać, że nakłady finansowe w budownictwie to także wydatki, jakie ponosimy na eksploatację budynku. Szczególnie odczuwalne jest to w zimie kiedy koszty na ogrzewanie bardzo wzrastają. Tutaj domy energooszczędne zyskują znaczącą przewagę – są tanie w utrzymaniu, przytulne, nie wychładzają się szybko, pozostają ciepłe i suche, nawet gdy wyjedziemy na dłuższy zimowy urlop. Warto również wspomnieć, że w budownictwie energooszczędnym często wdraża się optymalne rozwiązania, które pozwalają pozyskanie energii z alternatywnych, odnawialnych źródeł (energia słoneczna, wiatrowa, gruntowa, biomasy), a to owocuje dalszymi oszczędnościami.
Opłacalność domów energooszczędnych doskonale obrazuje przykład projektu TOKIO III. Roczne koszty* jego rocznego utrzymania to 670-800 zł, natomiast gdyby wybudować go w technologii tradycyjnej musielibyśmy liczyć się w wydatkami wysokości 2600-3130 zł. To bardzo duża różnica! Szczególnie istotna dla osób, które zaciągnęły kredyt na budowę domu – oszczędności mogą przeznaczyć na jego spłatę, odciążając w ten sposób domowy budżet.
Wybór projektu domu oraz technologii w jakiej chcemy go zrealizować to poważna decyzja na wiele lat, często na całe życie. Rozwiązania energooszczędne, szczególnie w obliczu prognoz dalszego wzrostu cen energii to nowoczesna alternatywa na przyszłość, Wychodząc naprzeciw zmieniającym się realiom i wysokim wymaganiom swoich Klientów Biuro Lipińscy Domy posiada szeroką ofertę projektów domów energooszczędnych, które są efektem gruntownej wiedzy oraz wielu lat doświadczenia.
Projekty domów energooszczędnych Biura projektowego Lipińscy Domy: https://domy.lipinscy.pl/energooszczedne/
*Koszty oszacowane na podstawie zapotrzebowania na energię do ogrzania (Ea), jako źródło energii przyjęty został gaz ziemny wg cennika PGNIG 2011r.